W sytuacji, gdy kierowca doznaje szkody w wyniku wypadku, często zgłasza roszczenia do ubezpieczyciela z polisy OC sprawcy. W wielu przypadkach jednak, wycena szkody zostaje zaniżona przez ubezpieczyciela, co jest niekorzystne dla poszkodowanego. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jak odwołać się od niekorzystnej wyceny i jak dochodzić swoich roszczeń.
O co chodzi w zaniżonej wycenie szkody?
Zaniżona wycena szkody oznacza sytuację, w której ubezpieczyciel oceny kosztów naprawy lub wymiany danego elementu w pojeździe, a tym samym negocjuje cenę z warsztatem. Niestety, ubezpieczyciele mają zwykle ograniczony budżet na naprawę szkód wynikających z polisy OC, więc dążą do oszczędzania kosztów, co może skutkować zaniżeniem wyceny szkody.
Jak dochodzić swoich roszczeń?
1. Sprawdź szczegółowo wycenę szkody
Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować wycenę szkody, by upewnić się, że została ona wykonana w sposób prawidłowy i brak w niej niedociągnięć. Można także poprosić o wytłumaczenie, dlaczego szkoda została zaniżona i jakie parametry techniczne lub kosztowe zostały obniżone w procesie naprawy.
2. Odwołaj się od decyzji ubezpieczyciela
Poszkodowany ma prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, w tym od wyceny szkody. W takim przypadku warto przygotować odpowiedni dokument, zawierający argumenty za zaniżeniem wyceny oraz fakty i szczegóły techniczne dotyczące szkody. Należy także dołączyć wszelkie potrzebne dokumenty związane z wypadkiem, takie jak protokół policyjny czy świadectwo mechaniczne.
3. Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy
W celu uzyskania uniezależnionej opinii warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który obejrzy pojazd i wytyczy koszty naprawy. Rzeczoznawca powinien wykonać wycenę szkody w sposób obiektywny i opisać wszystkie naprawy wymagane w wyniku zdarzenia drogowego. Takie opinie są cenne w sytuacji odwołania się od decyzji ubezpieczyciela.
4. Wystąp do sądu
Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z ubezpieczycielem, warto rozważyć skierowanie sprawy do sądu. Rozstrzygnięcie sądu jest ostateczne, a pozwoli na uzyskanie odszkodowania zgodnego z realnymi kosztami szkody.
5. Przemyśl ubezpieczenie AC
W celu zminimalizowania ryzyka zaniżenia wyceny szkody z OC, warto rozważyć także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, co pozwoli na pokrycie kosztów naprawy z własnej polisy.
Podsumowanie
Wycena zaniżona może być oczekiwana w przypadku roszczeń odszkodowawczych z polisy OC sprawcy wypadku. Jednak warto podjąć kroki, by uniknąć niekorzystnej wyceny szkody, w tym dokładnie przeanalizować wycenę, odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, skorzystać z pomocy rzeczoznawcy czy także zastanowić się nad ubezpieczeniem AC, jako dodatkiem zwiększającym poziom ochrony.